Dohoda o pracovní činnosti a dovolená: Co potřebujete vědět?
- Nárok na dovolenou i na DPČ
- Kolik dní dovolené mi náleží?
- Výpočet dovolené z odpracovaných hodin
- Poměrná dovolená při kratší pracovní době
- Evidence odpracované doby na DPČ
- Čerpání dovolené: domluva s zaměstnavatelem
- Náhrada mzdy za dovolenou na DPČ
- Nevyčerpaná dovolená při skončení DPČ
- Dohoda o provedení práce: jiná pravidla
- Potřebujete poradit? Obraťte se na odborníky!
Nárok na dovolenou i na DPČ
Dohoda o pracovní činnosti, zkráceně DPČ, je oblíbená forma krátkodobého nebo doplňkového zaměstnání. Mnoho lidí se ale ptá, zda z ní plyne i nárok na dovolenou. Odpověď zní ano, i na DPČ máte ze zákona nárok na dovolenou. Důležité je si uvědomit, že pravidla pro dovolenou v rámci DPČ se liší od pravidel pro klasický pracovní poměr. Nárok na dovolenou nevzniká automaticky po odpracování určitého počtu dní, jako je tomu u běžného zaměstnání. Nárok na dovolenou na DPČ vzniká až po odpracování 60 dnů v roce u stejného zaměstnavatele. Za každý odpracovaný měsíc pak máte nárok na jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok, což odpovídá zhruba 2 dnům dovolené za měsíc u běžného pracovního úvazku. Délka dovolené se tedy odvíjí od počtu skutečně odpracovaných dnů. Pokud tedy pracujete na DPČ jen pár hodin týdně, bude vaše dovolená kratší než u zaměstnance na plný úvazek.
Kolik dní dovolené mi náleží?
Dohoda o pracovní činnosti je specifický typ pracovněprávního vztahu, který s sebou nese i specifická pravidla pro dovolenou. Na rozdíl od běžného pracovního poměru, kde je dovolená stanovena v závislosti na odpracovaných letech, u dohody o pracovní činnosti se dovolená počítá poměrně. Základní pravidlo zní, že za každých 18 odpracovaných dnů vám náleží 0,4 dne dovolené. To znamená, že pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti celý rok a odpracujete všechny pracovní dny, máte nárok na poměrnou část z běžných 4 týdnů dovolené. Pro výpočet vaší dovolené je tedy klíčové znát přesný počet dnů, které jste v daném roce odpracovali. Nezapomeňte, že do odpracovaných dnů se počítají i dny, kdy jste byli nemocní nebo čerpali jiný typ volna, na které máte ze zákona nárok.
Výpočet dovolené z odpracovaných hodin
Výpočet dovolené u dohody o pracovní činnosti se liší od klasického pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na základě dohody o pracovní činnosti má nárok na dovolenou v délce odpovídající alespoň jedné dvanáctině doby odpracované v daném kalendářním roce. To znamená, že za každý odpracovaný měsíc získává pracovník poměrnou část dovolené. Pro výpočet dovolené je klíčový pojem „odpracovaná doba“. Do ní se započítávají všechny dny, kdy měl zaměstnanec odpracovat směnu dle sjednané pracovní doby, a to i v případě, že byl v práci omluven z důvodu nemoci, dovolené, nebo jiného důvodu. Naopak se do odpracované doby nezapočítávají dny, kdy zaměstnanec nepracoval z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele. Výše dovolené se pak vypočítá vynásobením týdenní pracovní doby počtem týdnů dovolené, na které má zaměstnanec nárok. Například, pokud má zaměstnanec sjednanou týdenní pracovní dobu 20 hodin a odpracoval 6 měsíců, má nárok na 2 týdny dovolené. Jeho dovolená tedy činí 40 hodin (2 týdny x 20 hodin týdně).
Poměrná dovolená při kratší pracovní době
Pokud pracujete na základě dohody o pracovní činnosti, máte nárok na poměrnou část dovolené. Výpočet dovolené se odvíjí od počtu odpracovaných dnů a týdenní pracovní doby stanovené v dohodě. Za každý odpracovaný den, kdy jste odpracovali alespoň 4 hodiny, vám náleží 1/20 vaší celkové roční dovolené. Pokud vaše dohoda trvá kratší dobu než jeden rok, máte nárok na poměrnou část dovolené odpovídající délce trvání dohody. Pamatujte, že dovolená se zaokrouhluje na celé hodiny nahoru. V případě ukončení dohody o pracovní činnosti máte nárok na poměrnou část dovolené za odpracovanou dobu.
Evidence odpracované doby na DPČ
Při sjednávání dohody o pracovní činnosti (DPČ) je důležité myslet i na dovolenou. I když pracujete na DPČ, máte nárok na dovolenou, pokud splníte zákonné podmínky. Základem pro výpočet dovolené je evidence odpracované doby. Zaměstnavatel je povinen vést evidenci odpracované doby u všech zaměstnanců, a to i u těch, kteří pracují na DPČ. Tato evidence musí být písemná nebo elektronická a musí obsahovat údaje o začátku a konci pracovní doby v jednotlivých dnech. Evidence odpracované doby slouží nejen pro výpočet dovolené, ale také pro kontrolu dodržování maximální délky pracovní doby a pro určení výše mzdy. Pro nárok na dovolenou u DPČ musíte splnit podmínku odpracování alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Za odpracovaný den se považuje den, ve kterém jste odpracovali alespoň 4 hodiny. Pokud jste splnili podmínku odpracování 60 dnů, máte nárok na dovolenou v délce odpovídající alespoň 2 týdnům.
Čerpání dovolené: domluva s zaměstnavatelem
Dohoda o pracovní činnosti se řadí mezi dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Nárok na dovolenou se řídí § 76 Zákoníku práce. Zaměstnanec má právo na dovolenou v délce odpovídající jedné dvanáctině dovolené za kalendářní rok, pokud odpracoval u zaměstnavatele alespoň 4 týdny v průměru na týden alespoň 15 hodin. Důležitá je tedy komunikace se zaměstnavatelem a včasná domluva čerpání dovolené. Zaměstnavatel by měl být informován o termínu dovolené písemně a s dostatečným předstihem. V případě, že zaměstnanec neodpracuje alespoň 4 týdny v průměru na týden alespoň 15 hodin, nevzniká mu nárok na dovolenou, ale na náhradu za dovolenou.
Vlastnost | Dohoda o pracovní činnosti (DPP) | Hlavní pracovní poměr (HPP) |
---|---|---|
Nárok na dovolenou | Ano, za určitých podmínek | Ano |
Výpočet dovolené | Poměrná část z celkové roční dovolené dle odpracované doby | Většinou 25 dní, dle kolektivní smlouvy a zákoníku práce |
Minimální výměra dovolené za rok | Neexistuje | 4 týdny (20 dní) |
Náhrada mzdy za dovolenou na DPČ
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je oblíbená forma krátkodobé nebo doplňkové pracovní aktivity. Mnoho lidí si klade otázku, jak je to s dovolenou a náhradou mzdy během ní. I když pracujete na DPČ, máte ze zákona nárok na dovolenou. Délka dovolené se odvíjí od odpracované doby a činí minimálně 2 týdny za rok, pokud odpracujete alespoň 4 týdny v roce. Náhrada mzdy za dovolenou se pak počítá z průměrného výdělku, který jste na DPČ dosáhli. Důležité je vědět, že nárok na dovolenou vzniká až po odpracování 60 dnů u stejného zaměstnavatele. Do této doby se vám dny dovolené nezapočítávají. Při ukončení DPČ před vyčerpáním dovolené máte nárok na proplacení náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou. Pravidla pro dovolenou v rámci DPČ jsou důležitá pro obě strany - jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Je proto důležité se s nimi seznámit a v případě nejasností se obrátit na příslušné instituce, například na inspektorát práce.
Nevyčerpaná dovolená při skončení DPČ
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je oblíbenou formou krátkodobé nebo nahodilé práce. Na rozdíl od klasického pracovního poměru zde ale platí některá specifická pravidla, a to i co se týče dovolené. Zaměstnanec pracující na DPČ má ze zákona nárok na dovolenou ve výši odpovídající délce jeho pracovního úvazku. Pokud zaměstnanec nevyčerpá všechnu dovolenou do konce roku, za který mu náleží, nebo do skončení DPČ, má nárok na proplacení této nevyčerpané dovolené. Výše náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou se vypočítá stejným způsobem jako mzda nebo plat za běžnou odpracovanou dobu. Zaměstnanec by si měl před podpisem DPČ důkladně prostudovat všechny body týkající se dovolené, aby předešel případným nedorozuměním.
Dovolená v rámci dohody o pracovní činnosti? Nárok na ni vzniká poměrně, tedy v závislosti na odpracované době.
Radomír Novotný
Dohoda o provedení práce: jiná pravidla
Dohoda o provedení práce se liší od dohody o pracovní činnosti i v otázce dovolené. Zatímco u dohody o pracovní činnosti máte nárok na dovolenou za odpracované dny, u dohody o provedení práce tomu tak není. Dohoda o provedení práce je postavena na principu odměny za vykonanou práci, nikoliv na principu pracovního poměru. Proto zde zákoník práce nezaručuje automatický nárok na dovolenou. Nicméně to neznamená, že byste si dovolenou nemohli vzít. S nárokem na dovolenou se u dohody o provedení práce musíte domluvit s Vaším zaměstnavatelem. Můžete si například sjednat neplacené volno, případně si dohodnout kratší odpracovanou dobu v rámci daného měsíce, abyste si mohli dovolenou "vykompenzovat". Pamatujte, že u dohody o provedení práce je klíčová individuální domluva.
Potřebujete poradit? Obraťte se na odborníky!
Dohoda o pracovní činnosti s sebou přináší řadu otázek, zvláště co se týče dovolené. Mnoho lidí si není jistých, zda na ni mají v rámci dohody nárok, a pokud ano, tak jak se vypočítává a čerpá. Naštěstí nejste sami, kdo tápe v těchto vodách. Pravidla pro dovolenou v rámci dohody o pracovní činnosti jsou jasně daná zákoníkem práce, ale jejich interpretace může být někdy složitější. Zejména pokud se jedná o netypické pracovní úvazky nebo specifické situace. V takových případech je vždy lepší obrátit se na odborníky, kteří vám poradí a pomohou se zorientovat v legislativě. Můžete se obrátit na Českomoravskou konfederaci odborových svazů, na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, nebo na specializované právníky. Nebojte se zeptat, je to vaše právo!
Publikováno: 23. 11. 2024
Kategorie: práce