Rozkrytí tajemství: Co je SJM a proč by vám na tom mělo záležet?
Definice SJM
SJM je zkratka pro společné jmění manželů, což je specifický typ majetkového režimu upravený českým právním řádem. SJM vzniká automaticky uzavřením manželství, pokud se snoubenci nedohodnou jinak (například zúžením či rozšířením SJM v předmanželské smlouvě). Do SJM patří majetek nabytý během trvání manželství, a to jak manželem, tak manželkou. Typicky se jedná o mzdy, platy, zisky z podnikání, ale i o movité věci, nemovitosti nebo cenné papíry. Naopak do SJM nepatří majetek, který nabyl jeden z manželů darem, dědictvím nebo náhradou za újmu. Stejně tak je vyloučen majetek, který slouží osobní potřebě jednoho z manželů. SJM zaniká zánikem manželství (smrtí jednoho z manželů, rozvodem), ale i dohodou o zúžení SJM nebo rozhodnutím soudu o zrušení SJM.
Vznik SJM
Společné jmění manželů, zkráceně SJM, vzniká automaticky se vstupem do manželství. Nevyžaduje se žádné speciální prohlášení ani sepsání smlouvy. Zákon tedy předpokládá, že to, co manželé během manželství nabydou, patří oběma stejně. Do SJM spadají věci movité i nemovité, peníze na účtech, ale i dluhy a závazky. Je však důležité si uvědomit, že existují výjimky z tohoto pravidla. Do SJM nepatří majetek, který si jeden z manželů přinesl do manželství, zdědil, nebo který nabyl darem. Stejně tak je to s majetkem, který je vázán k osobě jednoho z manželů, například odškodnění za újmu na zdraví.
Majetek náležející do SJM
Do společného jmění manželů (SJM) patří majetek nabytý během trvání manželství. SJM vzniká automaticky uzavřením manželství, není-li sepsána předmanželská smlouva. Do SJM patří například příjmy z podnikání, ze závislé činnosti, ale i dary či dědictví, pokud s nimi nabyvatel nenaložil jinak. Důležité je zmínit, že do SJM nepatří majetek, který nabyl jeden z manželů darem, dědictvím nebo odkazem, pokud v darovací, dědické nebo jiné smlouvě bylo stanoveno, že se tento majetek nestane součástí SJM. Stejně tak je tomu u majetku, který slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, anebo který nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví. Po zániku SJM, ať už smrtí jednoho z manželů, rozvodem, nebo dohodou o zrušení SJM, se majetek dělí zpravidla na polovinu.
Majetek nenáležející do SJM
Společné jmění manželů (SJM) je specifický majetek, který manželé nabývají během trvání manželství. Ne všechno, co manželé vlastní, však spadá do SJM. Existuje i majetek, který zůstává výhradně jednoho z nich. Majetek nenáležející do SJM je definován v zákoně a zahrnuje: majetek, který nabyl jeden z manželů před uzavřením manželství, majetek, který nabyl jeden z manželů dědictvím, darem nebo jiným bezúplatným titulem v průběhu manželství, a majetek, který nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svém zdraví. Do této kategorie patří i věci, které slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věci potřebné k výkonu povolání jednoho z nich, pokud se nejedná o věci tvořící součást podniku, který patří do SJM. Je důležité si uvědomit, že i když majetek nenáleží do SJM, může na něj druhý z manželů nabýt spoluvlastnický podíl, pokud se na jeho pořízení podílel.
Správa SJM
Společné jmění manželů (SJM) představuje specifický typ majetkové ho vztahu mezi manželi. Správa SJM se řídí zákonem a zahrnuje nakládání s majetkem náležejícím do SJM. Oba manželé mají rovné právo se na správě podílet a rozhodovat o něm. Běžné záležitosti týkající se SJM, jako je například nákup potravin či drobných předmětů do domácnosti, může vyřizovat každý z manželů samostatně. K právním úkonům, které přesahují běžnou správu SJM, je však vyžadován souhlas obou manželů. Mezi takové úkony patří například prodej nemovitosti, uzavření půjčky či ručení. V případě, že jeden z manželů s daným právním úkonem nesouhlasí, může se obrátit na soud a požadovat jeho neplatnost. Správa SJM je důležitým aspektem manželství a je vhodné, aby se o ní manželé informovali a vzájemně se o ní bavili.
Dluhy a závazky
Vstupem do manželství vzniká i společné jmění manželů (SJM). To, co si jeden z partnerů pořídí za trvání manželství, se automaticky stává součástí SJM a vztahuje se na to i případné splácení dluhů. Důležité je si uvědomit, že do SJM spadají i dluhy a závazky, které jeden z manželů nabyl ještě před svatbou. Výjimku tvoří dluhy z podnikání jednoho z manželů, pokud s ním druhý nesouhlasil a nepodílí se na něm. Za dluhy vzniklé v souvislosti se SJM pak ručí oba manželé společně a nerozdílně. To znamená, že věřitel může dlužnou částku vymáhat po kterémkoli z nich. V případě rozvodu se pak SJM dělí na polovinu, a to včetně dluhů. Je proto důležité mít na paměti, že i když si půjčku vezme pouze jeden z manželů, druhý za ni nese stejnou zodpovědnost.
Zúžení a rozšíření SJM
Společné jmění manželů, zkráceně SJM, není neměnné. Zákon umožňuje jeho zúžení či rozšíření, a to prostřednictvím notářské smlouvy. Zúžení SJM znamená, že si manželé určí, které majetky nebudou spadat do jejich společného vlastnictví. To se hodí například v případě, že jeden z manželů vlastní firmu a chce se vyhnout riziku, že by v případě rozvodu připadla i druhá polovina podniku druhému z manželů. Naopak rozšíření SJM umožňuje zahrnout do společného majetku i to, co by tam za běžných okolností nespadalo. Typickým příkladem je dědictví, které jeden z manželů nabyl ještě před svatbou.
Manželé si tak mohou SJM upravit podle svých individuálních potřeb a představ. Důležité je, aby o všech změnách SJM existovala písemná smlouva sepsaná notářem. Taková smlouva je pak závazná i pro případné rozvodové řízení.
Zánik SJM
Společné jmění manželů, zkráceně SJM, zaniká především zánikem manželství, ať už smrtí jednoho z manželů, nebo rozvodem. S momentem zániku manželství se automaticky ze zákona ukončuje i režim SJM a veškerý majetek nabytý v jeho průběhu je nutné vypořádat. K zániku SJM ale může dojít i za trvání manželství. Manželé se můžou dohodou nebo rozhodnutím soudu vzdát SJM a nahradit ho režimem oddělených jmění. Stejně tak soud může SJM zrušit na návrh jednoho z manželů, a to z důležitých důvodů, například pokud jeden z manželů nezletilého dítěte manželů zanedbává nebo je ve vězení. Zánik SJM s sebou nese nutnost vypořádat společné jmění, a to buď dohodou, nebo v případě sporu soudní cestou.
Vypořádání SJM
Vypořádání SJM, tedy společného jmění manželů, je proces, kterým se manželé nebo bývalí manželé dělí o majetek nabytý během trvání manželství. SJM vzniká automaticky uzavřením manželství a zahrnuje vše, co si manželé pořídili za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím, darem nebo náhradou za újmu. Vypořádání SJM je nutné provést v případě rozvodu, úmrtí jednoho z manželů, prohlášení jednoho z manželů za mrtvého, nebo na základě rozhodnutí soudu. Manželé se mohou dohodnout na vypořádání SJM sami, a to písemnou formou s úředně ověřenými podpisy. Pokud se nedohodnou, rozhodne o vypořádání SJM soud. V takovém případě se majetek dělí na polovinu, pokud soud nerozhodne jinak s ohledem na zájmy nezletilých dětí nebo na to, jak se který z manželů staral o rodinu.
Vlastnictví | Společné jmění manželů (SJM) | Oddělené finance |
---|---|---|
Movité věci pořízené během manželství | Společné | Záleží na tom, kdo věc pořídil |
Nemovitosti pořízené během manželství | Společné | Záleží na tom, na koho je napsána kupní smlouva a kdo je zapsán v katastru nemovitostí |
Dluhy z podnikání jednoho z manželů | Společné, pokud nejde o dluhy z běžné záležitostí | Pouze dlužníka |
Soudní a mimosoudní řešení
V případě sporů týkajících se společného jmění manželů (SJM) existují dvě cesty, jak je řešit: soudní a mimosoudní. Mimosoudní řešení je vždy výhodnější, protože je rychlejší a levnější. Manželé se mohou pokusit o dohodu sami, nebo s pomocí mediátora. Mediátor je nestranná osoba, která jim pomáhá najít kompromis. Pokud se manželům nepodaří dosáhnout dohody mimosoudní cestou, zbývá jim už jen soudní řešení. V takovém případě je nutné podat žalobu k soudu. Soudní řízení je však časově i finančně náročnější. Navíc může vztahy mezi manželi dále zhoršit. Proto je vždy vhodné pokusit se o mimosoudní řešení sporu.
Doporučení pro manžele
Společné jmění manželů, zkráceně SJM, je pojem, se kterým se setkává mnoho párů. Zjednodušeně řečeno, jde o majetek, který manželé nabydou během trvání manželství. Patří sem například příjmy z práce, ale i dluhy. Výjimku tvoří majetek získaný dědictvím, darem nebo majetkem náležejícím do podnikání jednoho z manželů. Ačkoliv se na první pohled může zdát SJM jako jednoduchá záležitost, realita je často složitější. Právě proto je důležité, aby si partneři ujasnili svá očekávání a potřeby. Otevřená komunikace o financích je pro fungující vztah klíčová. Manželé by se měli shodnout na tom, jak budou spravovat své finance, jak budou přistupovat k investicím a jak budou řešit případné dluhy. V případě nejasností je vhodné obrátit se na odborníka, například na rodinného právníka, který poradí s nastavením režimu SJM tak, aby vyhovoval jejich individuálním potřebám. Manželství je i o vzájemné důvěře a respektu, a to se týká i financí.
Užitečné odkazy a informace
Pro bližší informace o SJM a souvisejících tématech se můžete obrátit na následující instituce a zdroje:
Ministerstvo spravedlnosti ČR – na webových stránkách ministerstva naleznete aktuální znění občanského zákoníku, který upravuje problematiku SJM, a další užitečné informace.
Česká advokátní komora – na stránkách komory si můžete vyhledat advokáta specializujícího se na rodinné právo, který vám poskytne odbornou pomoc a poradenství v otázkách SJM.
Občanské poradny – bezplatné právní poradenství v oblasti rodinného práva, včetně problematiky SJM, nabízejí také občanské poradny.
Notářská komora ČR – notáři vám poskytnou informace o smluvní úpravě SJM a sepíší pro vás manželskou smlouvu.
Specializované webové stránky a publikace – existuje řada webových stránek a publikací věnovaných problematice rodinného práva a SJM, kde naleznete užitečné informace a rady.
Pamatujte, že problematika SJM je složitá a je vhodné se v případě nejasností obrátit na odborníka.
Publikováno: 23. 11. 2024
Kategorie: právo